Nasza miejscowość:
Gmina Koszarawa położona jest we wschodniej części Beskidu Żywieckiego na wysokości 520 – 680 . n. p. m. między dwoma najwyższymi szczytami Beskidów: Babią Górą (1725 m n. p . m.) a Pilskiem (1557 m n. p. m.). i wzdłuż doliny rzeki Koszarawa. Rzeka wypływa z uroczyska Tajh zasilana jest licznymi dopływami biorącymi swój początek ze źródeł skalno – leśnych o krystalicznie czystej wodzie. Rzeka Koszarawa jest prawym dopływem Soły, posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową z licznymi dopływami. Brak przemysłu jest gwarancją czystego górskiego powietrza i czystej wody w Koszarawie i jej dopływach. O czystości wód świadczy duża liczba górskich pstrągów. Ze względu na fakt, iż pola uprawne są trudno dostępne, dalej stosuje się tu zwykłe kosy, naturalne nawozy itp. W marcu 2006 roku obszar ten wraz z wieloma innymi cennymi przyrodniczo terenami został zaproponowany jako rozszerzenie tzw. „Shadow List” – obszarów proponowanych do włączenia w sieć Natura 2000. Ostoja „Górna Soła z Koszarawą” o łącznej powierzchni 171,66 ha miałaby chronić bezcenną rzekę i lasy na obszarze gmin Jeleśnia, Koszarawa, Świnna, Żywiec.
Brzanka, Głowacz Białopłetwy i Minóg Strumieniowy występujące w miejscowej, wciąż czystej rzece, to gatunki ryb bardzo rzadkie w skali Europy i zagrożone wyginięciem. Więcej informacji na stronie www.pracownia.org.pl
Ponad połowę obszaru gminy zajmują lasy. Wieś Koszarawa jest bardzo rozległa, składa się z trzech części:
– pierwszej położonej wzdłuż rzeki i drogi państwowej,
– drugiej w dolinie lewobrzeżnego dopływu Koszarawy o nazwie Koszarawa Bystra,
– trzeciej zwanej Koszarawą Cichą znajdującą się w górnym brzegu rzeki Koszarawa.
Na terenie gminy znajduje się sieć dobrze oznakowanych szlaków oraz ścieżek turystycznych, które czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Zimą Koszarawa oferuje świetne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego oraz ski – torowego, gdyż na północnych stokach śnieg utrzymuje się bardzo długo.
Szlaki turystyczne:
– Szlak żółty: Koszarawa centrum: Zapadlisko (789m) – Lasek (871m)
Przyborów: Przyborówka (883m) – Korbielów
– Szlak żółty: Koszarawa centrum: Lachów Groń (1045m) – Jałowiec (1111m)
– Szlak zielony: Przyborów Moczarki PKS: Na Groń (721m) – Jaworzyna (997m) – Mędralowa (1169m)
– Szlak zielony: im. M. Mączyńskiego Kuflwóka Cicha PKS: Czerniawa Sucha (1062m) – Przełęcz Klekociny – Golisty Groń (1118m) – Przełęcz Jałowiecka
Nieopodal gminy znajduje się przejście graniczne: na Przełęczy Głuchaczki (830 m n. p. m.) dające możliwość zaplanowania wycieczek również po stronie słowackiej.
W granicach gminy znajduje się część Babiogórskiego Parku Narodowego z jego sferą ochronną, co pozwala na spotkanie unikalnych gatunków roślin i zwierząt.
Od 1995 roku Gmina Koszarawa należy do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. W granicach gminy znajduje się cześć Parku Babiogórskiego oraz jego strefa ochronna, co pozwala na spotkanie unikalnych gatunków zwierząt i roślin.
Można tutaj z powodzeniem uprawiać turystykę pieszą, bowiem przez gminę prowadzi szlak na Babią Górę (1727 m n.p.m.), Pilsko (1557 m n.p.m.), Lachów Groń (1045 m n.p.m.), Jałowiec (1111 m n.p.m.) i Mędralową (1168 m n.p.m.).
Na terenie Koszarawy nie ma przemysłu, a piękny krajobraz i czyste, górskie powietrze zapewnia możliwości spokojnego i zdrowego wypoczynku.
W najbliższej okolicy znajduje się:
– 2 sklepy spożywczo-wielobranżowe – ok. 600-700m
– piekarnia ok. 3km
– ogródek piwny nad rzeką oraz dwa pubu w pobliżu ok. 600m
– Gminny Ośrodek Kultury z nową halą sportową oraz Izbą Regionalną, w której otwarta jest wystawa sztuki ludowej – 5 km w centrum Koszarawy
– gabinet lekarski i stomatologiczny w centrum Koszarawy
– wypas koni i owiec na Hali Janoszkowej (szlak żółty) – 2 godz.
– stadniny koni i nauka jazdy konnej w Jeleśni Kiełbasów „Kobryń” ok.15km. oraz w Kurowie ok. 5km.
– „Stara Karczma” w Jeleśni zabytek i restauracja
– przystanek autobusowy ok. 500m w stronę Żywca, prywatny Bus do Krakowa
– stacja PKP ok. 2,5 km w Hucisku
– przejście graniczne w Korbelowie 20km
Obiektami godnymi polecenia są:
– Kościół rzymsko-katolicki im. Św. Karola Boromeusza z dzwonnicą z XIX – 4km w centrum Koszarawy
– liczne kapliczki przydrożne – liczne przykłady dawnego budownictwa drewnianego
– XVII – wieczny, drewniany kościół w Lachowicach (wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO) – 7 km
– zamek w Suchej Beskidzkiej (miniatura zamku wawelskiego) – 17 km
– możliwość jazdy konnej w Jeleśni – 15 km
Przybliżone odległości:
Sąsiadujące miejscowości:
– Żywiec 25km
– Sucha Beskidzka 15km
– Jeleśnia 10km
– Korbelów 17km
Inne:
– Katowice 100km
– Kraków 70km
– przejście graniczne na Słowację 20km.